Thursday, April 17, 2014

Shperthimi ne Durres, biznesmeni i shpetoi bombes ne makine per pak sekonda

Shperthimet me eksploziv jane kthyer ne nje problem shqetesues per qytetaret dhe ne nje sfide per policine gjate muajve te fundit.
Shumica e ketyre ngjarjeve kane per objektiv biznesmene te ndryshem ose funksionare lokale ndersa zbulimi i ketyre ngjarjeve duket...: Lexo artikullin e plote

Prodhohen sytë artificialë në 3D

Shekulli  21 ka parë rritjen në përdorim të teknlogjogjisë e 3-D , me aplikime të njohura në arkitekturë, prodhim, inxhinieri, dhe....:http://lajmifundit.al/2014/04/prodhohen-sy-artificiale-ne-3d/

Wednesday, January 29, 2014

Eksplozivi në makinën e prefektit të Vlorës, arrestohet në Rinas i dyshuari

Arrestohet në aeroportin e Rinasit, personi i dyshuar për vendosjen e eksplozivit në makinën e prefektit të Vlorës Besnik Dervishi.
Policia ka bërë me dije se ditën e sotme, rreth orës 14.00 është vënë në pranga shtetasi Marjon Mitro.
Sipas policisë, ky person akuzohet për vendosje eksplozivi në distancë në makinën e prefektit të Vlorës Besnik Dervishi më 12 dhjetor 2013.
Bëhet e ditur se i riu është vënë në pranga me urdhër të prokurorisë së krimeve të rënda e cila po kryen hetimet për vendosjen e lëndës plasëse në makinën e Besnik Dervishit.
Mesohet se i arrestuari eshte nen hetim edhe per vendosjen e eksplovizit ne makinen e kryetarit te Komunes Qender, Fredo Berberi.
I dyshuari eshte vene ne pranga ne kohen qe ka tentuar te dale nga Shqiperia nepermjet Rinasit.  

Berisha: Vendi nën thundrën e krimit, Rama luan futboll me kokë

Ish-kryeministri Sali Berisha kritikoi kreun e qeverisë Edi Rama për gjestet e djeshme në Elbasan ku u shfaq duke luajtur futboll me ministrin e Mjedisit Lefter Kaka.
Shqiperia ne thundren e krimit, Piktori deshtak loz futboll!- e titullon Berisha postimin e tij në FB, ku shkruan:

Te dashur miq, pas dekapitimit te Policise se Shtetit dhe shkrirjes se Policise Kriminale, vendi ka cdo dite vrasje, banda me maska, tritol, trafiqe lume nga toka, ajri dhe deti, pasiguri ekstreme gjeri ne palce, zbulim dhe kapje zero e vrasesve, maskave trafikanteve nga Policia e Edi Rames. Sipas partnereve tane Policia ka marre ne dore dhe drejton trafikun e droges.

Ky eshte bilanci dramatik i krimit ne Shqiperi. Piktori deshtak loz futboll i rrethuar nga nje batalion gardistesh e 250 police. Per te mbuluar krimin qe ka pushtuar vendin, me nje cinizem te paskrupullt ndaj qytetareve, ai bertet tek i bie topit "Shqiperia vend i sigurt". Kurse zedhenesi i tije per rendin, njekohesisht zedhenes i bandave te rrezikshme, drekon me super vrases, lexon para mediave komunikata te shkruara prej tyre, organizon ne mes te dites prita shteterore per llogari te krimit. Ky "çun i mire" i krimit ju tha dje, gjysme i pire, deputeteve se per Ramen pergjegjes kryesor per shumefishimin e vrasjeve, maskave, tritolit, trafiqeve eshte sabotimi qe po i bejne atij Prokuroria dhe Shish.

Ne te vertete gjate ketyre muajve Policia e PS nuk ka dorezuar qofte dhe nje dosje te vetme te autoreve te vrasjeve, plackitjeve, maskave dhe tritolit (pervec te ndonje vrasesi te dorezuar vet). Kjo per faktin e thjesht se nuk kane kapur asnjerin prej tyre. Kurse perpjekja qesharake e Rames per te cilsuar akte terroriste krimet kunder personit, apo tritolet qe vendos vet ai, vetem e vetem per te akuzuar SHISH-in eshte thjesht perdorim i krimit per qellime politike.

Te dashur qytetare dhe qytetarë, me Piktorin deshtak qe shnderroi bashkine e Tiranes ne lavatrice te parave te krimit te bandave: "te rruges se Kavajes", "te Lushnjes", "te Durresit", "Hakmarrjes per Drejtesi", te Dritan Dajtit dhe intimeve te tij, Shqiperia, ne rast se ne nuk ngrihemi, do jete protektorat krimi.

Tiranë, sherr mes dy amiljeve për fejesën, një i plagosur

Konflikti për prishjen e një fejese mes një çifti është kthyer në “mollë sherri” për dy familje ndërsa nga konflikti është  plagosur një person.
Policia ka thënë se sherret e vazhdueshme mes familjeve Serjani dhe Dapi ka bërë që Anxhelo Dapi të rrëmbejë thikën dhe të plagosë vëllain e ish-të fejuarës së tij, Klodian Serjani.
Forcat e komisariatit nr.4 në kryeqytet kanë shkuar në vendngjarje dhe kanë arrestuar në flagrancë autorin e ngjarjes, Anxhelo Dapi.
I plagosuri ndodhet në spital ku po merr edhe ndihmën mjekësore ndërsa policia po vijon hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes.

Kushtetuesja rrëzon padinë e PD për kompetencat e INUK

Gjykata Kushtetuese rrëzoi ankimimin e Partisë Demokratike për kompetencat e Inspektoriatit Ndërtimor Urbanistik Kombëtar,INUK.
Deputetët demokratë kishin kërkuar nga Kushtetuesja shpalljen si antikushtetues të vendimit të qeverisë që i jep të drejtë Inspektoriatit Ndërtimor Urbanistik Kombëtar, të ndërhyjë në prishjen e ndërtimeve me dhe pa leje në të gjithë territorin, por Kushetetuesja e ka rrëzuar këtë kërkesë ndërsa ka vendosur që ta shqyrtojë në themel aktin.
Pas vendimit të gjykatës, deputeti i PD-së Eduard Halimi ka theksuar se qeveria ka shkelur vendimet e gjykatave duke shembur pronat e ligjshme të qytetarëve.
“Ne kundërshtuam dëmet që po u bëhen qytetarëve shqiptarë nga qeveria me apo pa tritol. Ky ishte argument jonë duke i thënë gjykatës se i vetmi autoritet në Republikën e Shqipërisë që mund të cilësojë një pronë me leje ndërtimi apo me leje legalizimi si të ligjshme apo jo janë gjykatat e vendit. Nuk është i mundur kryeministri të  thotë që nuk më duhen gjykatat se kam INUK-un. Nëse një pronë është e ligjshme ose jo kryeministri me këtë akt normativ thotë se këtë çështje ma zgjidh INUK-u. Qeveria e tritolit ka shkelur vendimet gjyqësore dhe kanë vendosur tritol mbi pronat e qytetarëve shqiptarë.  Pronat e ligjshme nuk mund të shemben me tritol nga kryeministri apo kryeinspektori” tha Halimi.
Përfaqësuesi i PD, Ivi Kaso ka theksuar se akti normativ për INUK është një cënim flagrant i të drejtave të njeriut.
“Akti normativ për INUK cënon pronën pasi e drejta e pronës mbrohet nga Kushtetuta por edhe nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut. Kushtetuesja duhet ta japë sot vendimin për ankimimin tonë në mënyrë që  qeveria të mos ketë mundësi që të prishë pronën e ligjshmetë qytetarëve me tritol” tha Kaso.
Vendimi i qeverisë
Inspektorati Ndërtimor Urbanistik Kombëtar do të ketë fuqi më të madhe vepruese në të gjithë territorin. Në mbledhjen e datës 30 shtator 2013, qeveria, për të realizuar ndërhyrjen në të gjithë territorin ndaj ndërtimeve pa leje, i ka dhënë INUK-ut më shumë kompetenca për të vepruar, mbi kompetencat që i atribuonte ligji i mëparshëm.
“Inspektorati Ndërtimor Urbanistik Kombëtar (INUK) i ushtron pa asnjë kufizim paraprak kompetencat e përcaktuara në nenet 9, 10 e 10/1 të ligjit nr. 9780, datë 16.7.2007 ‘Për inspektimin e ndërtimit’, në çdo rast kur ai konstaton objekt të kundërligjshëm, me ose pa leje ndërtimi, në të gjitha zonat e përcaktuara, si zona të rëndësisë kombëtare, me ligj, akte nënligjore apo me vendim të Këshillit Kombëtar të Territorit”, thuhet në vendimin e qeve

Komisioni i Jashtëm, debat për ambasadorët, Blushi kundër Gjinishit

Komisioni për Politikën e Jashtme në Parlamentin e Shqipërisë u përfshi nga debatet sot gjatë seancës dëgjimore për tre kandidatët për ambasadorë të jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë: Pëllumb Qazimi në Republikën e Sllovenisë, Ermir Gjinishi në Mbretërinë e Arabisë Saudite dhe Ilir Boçka në Republikën e Serbisë.

Anëtari i majtë i këtij komisioni, Ben Blushi doli kundër kandidaturës së Ermir Gjinishit. Sipas Blushit, Gjinishi gjatë aktivitetit të tij ka shkelur parimet kushtetuese të shtetit laik. “Kam dëgjuar disa komente të Ermir Gjinishit kundër laicitetit të shtetit. Nuk e di si është përzgjedhur kandidatura e tij”,- tha Blushi.
“Ka qenë partizan i futjes së ferexheve në arsim”,-shtoi më tej Blushi.
Menjëherë ka reaguar Gjinishi që ishte prezent në seancën dëgjimore.
“Nuk e di për çfarë rasti po flisni. Asnjëherë nuk kam cenuar shtetin laik. Gjithmonë kam respektuar të drejtat e njeriut”.
Kurse kryetarja e Komisionit, Arta Dade theksoi se “besoj tani që do jeni ambasador, do shkëpusni veten nga feja”.
Deputeti i Partisë Demokratike Kastriot Islami akuzoi mazhorancën se nuk po zbaton ligjin për shërbimin me jashtë.
“E kemi ngritur këtë shqetësim në mënyrë të vazhdueshme. Këtë mesazh ia adresoj edhe presidentit, që të mos bëhet pjesë e shkeljes së ligjit”, u shpreh Islami.
Ndërsa deputetja e PS-së Arta Dade, e cila është edhe kryetarja e Komisionit të Jashtëm theksoi se nuk janë shkelur kuotat e emërimeve politike, por ajo kërkoi nga Ministria e Jashtme të emërojë më shumë gra si ambasadore.
Deputeti demokrat Aldo Bumçi kërkoi nga qeveria të paraqesë platformën e saj për shërbimin diplomatik si dhe të mbështesë diplomatët, të cilët janë lënë në listë pritjeje.
“Ministria e Jashtme nuk po paraqet platfotmën për shërbimin e jashtëm diplomatik. Ministria ka patur kohën e duhur dhe për herë të tretë ajo vjen pa raport në komision. Ajo ka nxjerrë në listë-pritjeje 52 diplomatë karriere dhe opozita gjykon se ata duhen mbështetur. Në aplikimin e paketës së re fiskale, elita e diplomacisë tatohet me 23 për qind duke ulur ndjeshëm pagat. Kjo gjë duhet të korigjohet sa më parë”, u shpreh Bumçi.

Aksident në punë, vdes shqiptari në Itali

Ishte rezident në Perugia ku njihej nga forcat e rendit për vjedhje, por vdekja e gjeti në Romë 38-vjeçarin Kujtim Martini.
Mëngjesin e të hënës, 27 janar, një banore e pallatit në numrin 4° të rrugës Picco dei Tre Signori në periferi të kryeqytetit e ka parë në oborr në një pellg me gjak dhe ka thirrur menjëherë ndihmën e shpejtë.
Kur ka mbërritur ambulanca, për Martinin nuk mund të bëhej asgë. Sipas forcave të rendit që shkuan në vendngjarje, 38-vjeçari ka rënë nga kati i tretë ku ishte ngjitur duke u kacavjerrë, në fakt pranë tij kanë gjetur një copë të parmakut të ballkonit të atij kati që mesa duket me peshën e Martinit është shkëputur duke shkaktuar rënien nga 10 metra lartësi e për rrjedhojë vdekjen e menjëhershme.
Martini kish veshur doreza gome dhe kish me vete maskë e mjete të nevojshme për të hapur me forcë dyert, fakte këto që verifikojnë tezën e policisë se kish ardhur nga Perugia në kryeqytet për të vjedhur.shqiptariitalise